• taşıt icra ihaleleri
 • Tarih
       
  İhale
  İl
  İlçe
  Semt
  1. Tarih
  2. Tarih
  Fiyat

  Model Yılı

DOSYA NO ARA

Dosya No
İhale Türü
ara

HABERLER

SON EKLENEN İCRA İHALELERİ

Tarih
İhale Türü
 
ara
icra ihale rehberi
icradan önce kendin sat

Arama Sonuçları

F-2 Dosya No Cinsi Marka Model Yılı İl İlçe 1. İhale Bedeli

Mitsubishi ‘NİN TARİHÇESİ

Ülkesi Japonya olup ,ismi Japonca’da ;Mitsu=üç , Hishi=elmas anlamındadır
.
Kurucusu ve Amblemin Anlamı
Samuray
erdemi.... Üç kanatlı baklava şeklindeki amblemde, Samuray armasından esinlenilmiş olup. Firmayı kuran iki Japon ailedir.Tercih ettikleri amblem ise sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgelediğini ima ediyor.
1870 de
Yataro Iwasaki Mitsubishi’nin temellerini atmıştır.
1875 de Firmanın ismi “Mitsubishi Mail Steamship Company” olarak değiştirilmiş,
1917 de Mitsubishi ilk seri üretim otomobili olan Model A tanıtmıştır.
1918 de ilk Mitsubishi kamyon prototipi olan T1 üretmiş olup
1922 de Mitsubishi ilk binek aracı olan Model-A-yı 4 yıl çalışma sonucu üretmiştir.

1931 de ilk Japon dizel motorunu geliştirmesiyle, direkt püskürtmeli ve 70 ps güç üreten motorlar araçlar Mitsubish de kullanılmaya başladı.
1932 yılından itibaren B 16 adı verilen büyük yolcu otobüsü üretildi.
1933 yılında ise Japonya’nın ilk dört tekerle çekiçli binek otomobilini tanıttı.
1934 yılında PX33 ve 4x4 protorip araç geliştirilmiştir.
1935 yılında
Mitsubishi, o zamanın en büyük ve en güçlü aracı olan, B 46 otobüsünü üreterek bu günün FUSO ticari araç serisinin ilk adımını atmıştır.
1935 de
SHT6 da ön yanma odalı dizel motoru geliştirmiştir.
1936 da
TD45 diesel yakıtlı kamyonu üretmiştir.
1946 yılında savaşın ardından yakın mesafe de taşımacılık için kullanılan , 2 kişi yolcu kapasiteli, ekonomik, aynı zamanda güvenli bir araç olan 3 tekerlekli “Mizushima” satışa sunulmuştur. Aynı yıl içinde Mitsubishi’nin ilk küçük motosikleti olan “Gümüş Güvercin” satışa iştirak edilmiş olup .uygulamada pratik ve ekonomik bir araç olması gözetilmiştir.
1946 yılında
Mitsubishi’nin B1 model otobüsü, benzin ve diğer benzeri yakıtlarla çalışacak şekilde dizayn edilerek satışa sunulmuş olup . Bu aracın şasesi itfaiye araçları ve özel amaçlı kullanımlar için uygun bir şekilde dizayn edilmiştir
1946 yılında
MB 46 modeli elektrikli otobüs lanse edilmiştir.
1950 de
Arkadan motorlu R1 otobüsü satışa çıkmıştır.
1951 de
Mitsubishi, kamyon sektöründeki öncülüğünü, orjinal şasili “T 31” modeli ile , daha sonra havalı süspansiyon sistemiyle ürettiği “T33”ve sonrasında ilk öne devrilen kabinli olarak ürettiği “T 380” modeliyle devam etti,rmiştir.
1960 da
insanların hayallerini gerçekleştirmek üzere “Mitsubishi 500”üretilmiştir. “Mitsubishi 500” Macau Grand Prix onur ödülü alarak, Japon kalitesini temsil etmiştir “
1962 yılında
İki zamanlı, hava soğutmalı, 359 cc benzinli motora sahip olan ilk 4 yolcu kapasiteli aracı olan “Minica”,yı , zamanının en ekonomik aracı olarak piyasaya sunmuş olup .Güvenilirliği ve kullanım ekonomisiyle, üretildiği dönemde oldukça yüksek talep gören “Minica”’nın ismi ni bugün değişik tipte araçlarda hala yaşatmaktadır
Aynı yıl içerisinde “Colt 600”’ün üretimine başlanmış daha geniş ve konforlu bir aile otomobili olarak lansmanı yapılmıştır.
1963 yılında
Hafif ticari kamyon serisi Canter satışa sunulmuştur
1964 de
Sedan Deboiner’ i piyasaya sunmuştur.
1965 de
“Colt 800”,ile Japonya’da fast-back modeli satışa sunulmuştur.
1969 da
Mitsubishi, pazarını genişletmek için , pek çok yarışta ve ödüller alarak ünlenen “Colt Galant” sedan modelini pazara sürmüş olup . Araç dinamik hatlarıyla, “dinamik kama” dizaynı ismini almış , Saturn serisi SO HC alüminyum başlıklı motoruyla ünlenmiştir. 1969 model “Galant”, Japon oto pazarında en iyi otomotiv teknolojisini temsil etmiştir.
1969’ların sonuna gelindiğinde, Mitsubishi hızla gelişmekte olan, gerçek anlamda rekabetci ve kaliteyi ön planda tutan bir motorlu araç üreticisi olmuştur. Bu arada, taşımacılık sektörünün tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde, geniş bir ticari araç ürün yelpazesine Mitsubishi’nin sahip olduğu görülür.
1970 de
Mitsubishi başarısı sayesinde güçlenmiştir. Yıl içine Motorlu Araçlar bölümü, Mitsubishi Ağır Sanayi Ltd’den ayrılarak bağımsız hale gelmiş ve Mitsubishi Motors Corporation (MMC) adını almıştır.Bu şekilde yenilenen firma, zengin teknolojik altyapısı ile hızlı yükselişe başlamıştır.
Bu dönemde MMC’nin en çok önem verdiği konu; Japonya’da ki alt yapısını daha fazla geliştirmektir. Bu doğrultuda Distribütör ve Satış Sonrası Hizmet ağını arttırmanın gayesi ile geliştirdiği AR-GE ve üretim çalışmalarına başlamıştır.
1971 yılında
Avusturalya’da 7.cisi düzenlenen uzun mesafeli Southern Cross Rally’sini, “1,6 GLS Galant” kazanarak, dünyanın en prestijli motoru olarak spor dergilerinde adından söz ettirdi.1972 de
aynı yarış bu sefer de “Lancer 1600 GSR” tarafından kazanıldı ki,’’ Lancer’’ henüz bir kaç ay önce piyasaya sunulmuştu.
1974 yılında Lancer aynı yarışta bir kez daha birinci olmayı başarırken, Doğu Afrika Safari Rallisi’ni de kazanmıştır.
1976 yılında
“Lancer” Doğu Afrika Safari Rallisi’ni tekrar kazanmıştır.MMC artık mükemmel performansını, güvenlik ve kalitesini dünyaya ispatlamıştı. Mitsubishi’ler dünya rallilerinde zaferler kazanmaya devam ederken, MMC’de bu seçkin ürünlerini, otomobil sevdalılarına ulaştırabilmek için, uluslararası distribütör ağını kurmaktadır. 1973 yılında patlak veren petrol krizini takip eden yıllarda petrol üreten ülkelerin gücü anlaşılmaya başlanmıştır. Benzin fiyatlarının dalgalanmasıyla otomobil kullanıcıları az yakıt tüketmek için performanstan fedakarlık etmek zorunda kalmışlardır.. Ekonomik olarak performans sağlayabilmek için, Mitsubishi otomobilleri kendi standartlarını oluşturmuşlardır. 1970 yılı Japon “Motor Fan” dergisinin, Colt 1400 GLX’i yılın en iyi otomobili olarak seçilmiş ve Amerikan “Pikap, Van & 4WD” dergisinin L 200’ü yılın pikap’ı seçmesiyle bitmiştir.. Mitsubishi Motors bu dönemde teknoloji alanında en önemli gelişimini, Astron 80 motorlar için geliştirmiş olduğu “Sessiz Şaft” ile gerçekleştirmiştir.. Bu çalışma Mitsubishi’nin dünya çapındaki ilk başarısı olmuş ve Japon Otomobil Teknoloji Birliği tarafından “Bilim Ödülü” ile onurlandırılmıştır. Bu gelişme ile birlikte, Japon otomobil teknolojisi dünya ölçeğinde saygı duyulan bir konuma ulaşmış , Mitsubishi bir kere daha yeniliklerde ki öncülüğünü korumuştur.
1982 yılında
Gerçek performansı ve konforu mükemmel bir dizayn ile birleştiren bir off-road aracı, Pajero, 4x4 yollara çıkmıştır.
1983 yılında
Mitsubishi Paris - Dakar Ralli’sini “Modifiyesiz 4x4 Seri Üretim Sınıfı”, “Maraton Sınıfı” ve “En İyi Takım” ödüllerini Pajero, 4x4 ler kazanmıştır
1985 de Pajero, 4x4 ler Paris - Dakar rallisindeki başarısını tekrarlamıştır.

1986 yılında
İngiltere’de What Car Pajero’yu “Yılın 4x4’ü” ile seçerek ödüllendirmiştir..

1988
Colt ve Lancer Almanya’da “Altın Direksiyon” ödülünü kazanarak Japonya’da Galant VR-4 1987 ve 1988 yıllarında “Yılın Japon Otomobili” ödülüne aday gösterilmiştir. Mitsubishi’nin performans, güvenilirlik ve teknolojik dehası tüm dünyada kesinlikle onaylanmış oldu. , MMC montaj ve üretim tesislerini dünya üzerinde çeşitli bölgelere yaygınlaştırarak, bu alandaki en dikkat çekici adımı 1988 yılında , Bloomington Illinois’da Mitsubishi ,ve Chrysler’ın ortak girişimi olan Diamond Star Motors Corporation tarafından kurulan gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı üretim tesisi olmuştur.

1990 yılında MMC Sigma modellerinde dünyadaki ilk “Çekiş Kontrol Sistemi”’ni tanıtmıştır.
1991 yılında’’ Super Select 4x4” ve “Multi-mode ABS” sistemleri sunmüştur.
1992 yılında INVECS Şanzıman Kontrol Sistemi tanıttı. Ayrıca Paris - Cape Town yarışında Pajero ilk üç sırayı almıştır.
1993 yılında Pajero Paris - Dakar Rallisinde birinci olmuştur.
1994 yılında elektrikli bir araç olan Libero EV modelinin ticari üretimi başlanıldı.
1995 yılında MMC, Volvo ve Hollanda Devleti’nin ortak girişimi olan NedCar’da Avrupa’da üretilen ilk Mitsubishi olan Carisma piyasaya çıktı. 1995 yılında seri üretim benzinli motorlara ilk defa direct enjeksyon sistemi uygulanarak devrim gerçekleştirildi.
1996 yılında Avustralya’da Sigma ve Sigma Station Wagon ve Tayland’da ise L200 modellerinin üretilmeye başlandığı yıl olmuştur.
1996 yılında Yakıt tüketiminde düşüş sağlanırken ,güç üretiminde hiçbir kayıba yol açmayan “GDI motorların” geliştirilmesi sağlanmıştır
1997 GDI motor, Japonya pazarında Diamante, Galant, Pajero, Chariot (Space Wagon), Challenger (Montero Sport), RVR (Space Runner) ve Avrupa pazarında ise Carisma’ya uygulanmıştır
1997 yılında Mitsubishi’nin araç üreticisi olarak faaliyete başlamasının 80.yılı olmuştur.ayrıca aynı yılda Pajero’lar Paris - Dakar Rallisi’nde ilk üç sırayı aldı.

1998 yılında
Pajero’lar Paris - Dakar Rallisi’nde ilk üç sırayı tekrar alarak bir başarıya imza attılar. Ayrıca Mitsubishi (sert dağ yollarında , yumuşak asfaltta, ya da stabilize orman yollarında) araçlarının yol yeteneklerini göstermek için üreticilerin gözdesi ve en büyük şansı olan “Dünya Ralli Şampiyonası” nda kendine yer edinmeye başladı. Mükemmelliğe giden yol ise 1991 yılında Galant VR-4 ile İsveç ve Fildişi Sahilleri Rallilerini kazanarak açılmıştır . 1996 ve 1999 yılları arasında Mitsubishi Lancer pilotu Tommi Makinen 4 yıl üst üste WRC Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanmıştır.. Aynı yıllarda, Arjantin’li Lancer pilotu Gustavo Trelles de WRC Grup N birinciliğine ulaşmıştır. Bu zafer bir çok ülkede milli yarışlarda birinci olan Grup N Lancer’lar için yükseliş oldu. 18 Ekim 2000 tarihinde, Mitsubishi Motors Corporation (MMC)’nin geleceğinin şekilleneceği bir olay meydana geldi. Bu tarihte, MMC , Chrysler tüm rekabet şartlarına ve şirket boyutlarının endüstrisindeki en önemli unsur olmasına rağmen her iki tarafın da varlığını teminat altına almak için bir stratejik ortaklık kurdular. Toplam Satış Adedi ve Toplam Ciro açısından ortaklar dünyanın otomotiv devleri arasında ilk üç sıraya girdiler.